W niedzielę 20 stycznia, dzień po pogrzebie Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, po nabożeństwie w kościele Zbawiciela w Sopocie miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej Etos Gdańska. Dziedzictwo i współczesność. Wystawa została przygotowana spontanicznie i z potrzeby serca, a jej autorką jest p. Maria Drapella – kurator biblioteki Etos.
W głównej mierze wystawa ta poświęcona jest tragicznie zmarłemu Prezydentowi Gdańska oraz jego relacji z trójmiejską parafią. Śp. Paweł Adamowicz był człowiekiem otwartym, wspierającym ekumenię, walczącym o tolerancję i jedność w różnorodności. To z jego inicjatywy odbywały się wspólne modlitwy ekumeniczne 1 listopada na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku, który to cmentarz symbolicznie poświęcony jest wszystkim gdańszczanom, którzy przez wieki tworzyli to miasto, a których groby już często zostały zniszczone i zapomniane.
W 2017 roku, kiedy obchodziliśmy 500 lat Reformacji, Prezydent Adamowicz osobiście wspierał i angażował się w obchody zaplanowane w Gdańsku i na Pomorzu. Wystawa m.in. przypomina te wydarzenia i okazje do wspólnych spotkań z Gospodarzem Miasta Wolności i Solidarności.
Na wystawie możemy również zobaczyć książkę autorstwa śp. Pawła Adamowicza wraz z dedykacją dla czytelników biblioteki Etos oraz zapoznać się z biografią Prezydenta i jego działalnością w opozycji w latach młodości oraz drogą do władz samorządowych. Przy tej okazji przypomniani zostali również znani ewangelicy – Gdańszczanie.
Wystawa prezentuje także wiersz autorstwa naszej parafianki dr Magdaleny Sachy pt. Gdańskie niebo, napisany tuż po śmierci Prezydenta 14 stycznia 2019 roku.
Wystawa jest czynna w każdą niedzielę po nabożeństwie, o godz. 11.00, w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie przy ul. Parkowej 5.