Polskie Towarzystwo Ewangelickie
Polskie Towarzystwo Ewangelickie (PTEw) jest świeckim stowarzyszeniem o charakterze społeczno-kulturalnym, działającym w obrębie polskich Kościołów ewangelickich. Historycznie wywodzi się z różnorodnego i bogatego w działania ruchu społecznego w polskim ewangelicyzmie, jaki widoczny był w okresie międzywojennym. Działały wówczas stowarzyszenia społeczne, społeczno-kulturalne, oświatowe, charytatywne, młodzieżowe i różne inne, obejmujące całokształt poza czysto religijnej aktywności polskiej społeczności ewangelickiej. Po ostatniej wojnie czasy stalinizmu przetrwało, jako jedno z kilku zaledwie ewangelickich stowarzyszeń, Polskie Towarzystwo Ewangelickie w Poznaniu. Jego działalność, tak jak i pozostałych stowarzyszeń tego typu, ograniczać się jednak musiała do wyłącznie parafialnej.
W 1983 roku poznańscy działacze zdołali rozszerzyć działalność swego lokalnego dotychczas Towarzystwa na cały kraj. Uchwalono wówczas nowy statut, powołano Zarząd Główny, utworzono Oddziały terenowe. W 1985 roku zwołano do Poznania I Walne Zebranie Członków Towarzystwa. Następne Walne Zebrania odbyły się w latach 1987 (Bielsko-Biała), 1991 (Wisła-Jawornik), 1995 (Łódź), 1999 (Cieszyn) i 2002 (Katowice). Prezesami PTEw byli w tym okresie mec. Bernard Rozwałka z Poznania, od 1991 do 1999 roku dr Zofia Wojciechowska z Łodzi, w latach 1999-2002 prof. dr hab. Bogdan Zeler z Katowic. Obecnie prezesem jest inż. Józef Król z Jaworza.
Działalność Towarzystwa opiera się na działalności Oddziałów. Zarząd Główny zajmuje się koordynacją pracy, reprezentowaniem na zewnątrz, a także organizacją imprez, których skala przekracza możliwości Oddziałów. Zorganizowano dwukrotnie Światowe Zjazdy Polaków Ewangelików w Warszawie (1994, 1996), wydawane było w latach 1989-1996 pismo „Słowo i Myśl. Przegląd Ewangelicki”. Ten miesięcznik, którego redaktorem naczelnym była dr Zofia Wojciechowska, wniósł ogromny wkład w rozwój dyskusji wewnątrz ewangelicyzmu na temat własnej tożsamości, dorobku kulturowego, a przede wszystkim przyczynił się do aktywizacji szerszych rzesz inteligencji ewangelickiej. W 1996 roku pismo ze względu na trudności finansowe przeszło do prywatnego wydawnictwa FHG Tondera.
Siedziba PTEw została w 1997 roku przeniesiona z Poznania do Katowic. Oddziały terenowe działają w różnych miejscowościach kraju, na ogół na bazie miejscowych parafii ewangelicko-augsburskich dysponujących odpowiednimi warunkami lokalowymi. Poszczególne Oddziały przejawiały w różnych okresach czasu różną aktywność, niektóre już ją zawiesiły, ale inne dopiero się tworzą.