Dnia 13 września, w 14. Niedzielę po Trójcy Świętej, w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie miało miejsce bardzo uroczyste nabożeństwo. Społeczność Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku-Sopocie wspólnie przeżywała bowiem uroczystość Konfirmacji, która wyjątkowo, zamiast wiosną, odbyła się wrześniu – ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa.
Po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu, dwuletniej nauce konfirmacyjnej, opartej przede wszystkim na „Małym Katechizmie” ks. dra Marcina Lutra, szóstka młodych ludzi, podczas świątecznego nabożeństwa, złożyła ślubowanie wierności Bogu oraz Kościołowi w akcie Konfirmacji. W tym dniu młodzi ewangelicy, zgodnie z tradycją, przystąpili również po raz pierwszy do Sakramentu Komunii Świętej.
Konfirmowani zostali: Bober Kacper, Drajski Aleksander, Hintz Julia, Lillestøl Kornelia, Mazurek Maksymilian oraz Mielczarek Joanna. Nabożeństwo wspólnie poprowadzili proboszcz PEA Gdańsk, ks. bp Marcin Hintz oraz wikariusz ks. Marcin Rayss. Po złożonym przez Konfirmantów ślubowaniu zostały wręczone im świadectwa konfirmacji wraz ze specjalnie wybranymi wersetami biblijnymi, a następnie duchowni udzielili wszystkim Konfirmantom błogosławieństwa.
Przemówienie konfirmacyjne, które wygłosił ks. bp Marcin Hintz, oparte było na tekście biblijnym z Nowego Testamentu, wyjętym z 1. Listu św. Pawła do Tymoteusza 6,12-16 – CZYTAJ KAZANIE.
Na zakończenie nabożeństwa gratulacje i życzenia, w imieniu Rady Parafialnej, złożył kurator Parafii, p. Władysław Jamborowicz, wręczając Konfirmantom na pamiątkę Śpiewniki Ewangelickie z dedykacją oraz czerwone róże. Konfirmanci złożyli też specjalne podziękowanie swoim rodzicom i rodzicom chrzestnym, dziadkom, księżom, radzie parafialnej oraz wszystkim, którzy w tym dniu towarzyszyli im. Duchowni w podziękowaniu otrzymali bukiety kwiatów.
Uroczysty charakter nabożeństwa podkreśliła oprawa muzyczna, która została przygotowana przez Chór „Gloria Dei” pod dyr. Stanisława Ładziaka . Z okazji Konfirmacji chór wykonał trzy utwory: Introibo ad altare Dei – muz. Stanisław Kwiatkowski, kanon Dona nobis pacem – muz. Wolfgang Amadeus Mozart oraz pieśń – błogosławieństwo z dedykacją dla Konfirmantów: Benediction – muz. Cliff Barrows. Na organach zagrała p. Hanna Roesler, a na trąbce p. Paweł Hulisz. Podczas dystrybucji sakramentu komunii świętej muzycy wykonali Adagio, cz. II koncertu skrzypcowego g-moll BWV 1056, Jana Sebastiana Bacha, jako preludium rozbrzmiał Trumpet Voluntary – The Prince of Denmark’s March Jeremiaha Clarke’a, a na zakończenie nabożeństwa usłyszeliśmy Water Music HWV 341, cz. I Overture, Georga Friedricha Händla.
Po nabożeństwie wykonano pamiątkowe zdjęcia przed ołtarzem oraz przed kościołem. Niestety, ze względu na pandemię, tym razem po nabożeństwie nie mogło odbyć się okolicznościowe spotkanie w parafialnej Sali Debory. Z uwagi na reżim sanitarny parafianie nie składali też Konfirmantom gratulacji i życzeń.
Wszystkim Konfirmantom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa oraz sił, aby wytrwali w złożonym ślubowaniu.
***
Konfirmacja, według najbardziej znanej definicji oznacza umocnienie oraz utwierdzenie. Odnosi się ono do umocnienia w wierze w czasie nauki konfirmacyjnej oraz utwierdzenia przymierza z Bogiem zawartego w sakramencie chrztu świętego. W swoim praktycznym wymiarze konfirmacja polega na publicznym wyznaniu wiary i złożeniu ślubowania wierności Bogu i Kościołowi przed zgromadzonym zborem. Akt konfirmacji jest nieodłączonym elementem tożsamości i tradycji luterańskiej.
W Kościele ewangelickim, historia praktyki konfirmacji sięga już czasów ks. Marcina Lutra, który tak pisał:
Chrześcijańska konfirmacyja ustanowioną została przez Kościół z powodu katechizmu i modlitwy, aby młodzież w nauce chrześcijańskiej ćwiczoną i z katechizmu (przy egzaminie) przesłuchaną była, i należycie przygotowana do Świętego Sakramentu z dobrym zrozumieniem, bez niebezpieczeństwa i zgorszenia przystępować mogła. Po poznaniu nauki katechizmu polecamy dzieci mające być konfirmowane modlitwie całego zboru, i kładąc na nie ręce, prosimy Boga o błogosławieństwo, aby w poznanej prawdzie umocnieni zostali (…).