W poniedziałek, 1 listopada, na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja odbyła się modlitwa międzywyznaniowa. Duchowni różnych wyznań i religii, samorządowcy i mieszkańcy modlili się za minione pokolenia gdańszczan, za tych, którzy żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy znajduje się przy ul. 3 Maja. Powstał w 2002 roku jako forma hołdu i pamięci o minionych pokoleniach gdańszczan, których groby zniknęły z przestrzeni miasta. Cmentarz jest miejscem symbolicznym – upamiętnia 27 gdańskich nekropolii, które zostały zniszczone po II wojnie światowej.

Gdańsk.Międzywyznaniowa modlitwa w Dniu Wszystkich Świętych.
Cmentarz-symbol został opracowany na planie trójnawowego kościoła. Nawę główną (z osią nakierowaną na pomnik – krzyż Millenium – na Grodzisku) wyznacza aleja drzew od bramy (w kształcie drzewa) ku ekumenicznemu ołtarzowi/katafalkowi z czarnego granitu. Na cokole znajdują się rzeźby wzorowane na autentycznych nagrobkach różnych kultur. Są na nich znaki różnych religii i napisy w wielu językach. Znaleźć na nim można także fragment wiersza „Kadisz” Maszy Kaleko „Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg jedyny wie, jak kto się zowie” – cały wiersz przeczytać można na murze przy wejściu. Nawami bocznymi są kwatery z fragmentami kamieni nagrobnych różnych wyznań, przeniesionymi z dawnych cmentarzy Gdańska.
Inicjatorem powstania Cmentarza i dorocznej modlitwy był śp. Paweł Adamowicz.

Gdańsk.Międzywyznaniowa modlitwa w Dniu Wszystkich Świętych.
W poniedziałek, 1 listopada, w modlitwie udział wzięli przedstawicieli i przedstawicielki różnych religii i związków wyznaniowych, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, samorządowcy. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz proboszcz trójmiejskiej parafii, ks. bp Marcin Hintz. Obecna była m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz, poseł Piotr Adamowicz.
Po uroczystości zaplanowano wspólne przejście pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam uczestnicy modlitwy w milczeniu złożyli znicze pamięci.
Pomnik Ofiar Epidemii Tyfusu powstał ku pamięci 1100 ofiar epidemii tyfusu, jaka wybuchła w 1945 roku na terenie aresztu śledczego w Gdańsku.

Gdańsk.Międzywyznaniowa modlitwa w Dniu Wszystkich Świętych.
Źródło: gdansk.pl
Foto: Grzegorz Mehring / gdansk.pl