Dnia 31 października, w Święto Reformacji, w Bibliotece „Etos”, znajdującej się na środkowej emporze kościoła Zbawiciela w Sopocie, została otwarta nowa wystawa zatytułowana Utracone społeczności ewangelickie – Słowińcy. Jest to pierwsza wystawa z zaplanowanego cyklu poświęconego tragicznym losom różnych społeczności ewangelickich.
Słowińcy to historyczna grupa etniczna będąca odłamem ludności kaszubskiej, zamieszkująca m.in. tereny nad jeziorami Gardno oraz Łebsko. Słowińcy sami siebie nazywali Kaszubami. Posługiwali się oni gwarą słowińską, wchodzącą w skład dialektu północnokaszubskiego języka kaszubskiego. Zdecydowana większość spośród Słowińców była wyznania luterańskiego. Dziś niestety mówimy o Słowińcach wyłącznie w czasie przeszłym. Najpierw poddani gwałtownej germanizacji, a po roku 1945, przez władze PRL uznani za Niemców, zostali poddani procesowi, którego żadną miarą nie można nazwać repolonizacją… W wyniku wojny i historycznych zawirowań Słowińcy utracili swoją tożsamość i nie mając wyboru zmuszeni byli wyjechać za Odrę.
Materialne ślady ich istnienia (architektura ludowa, wyposażenie wnętrz, sztuka ludowa, itp.) zostały zgromadzone w skansenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, położonym na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która jest wielogłosową opowieścią o tej utraconej społeczności. Wystawa jest czynna w każdą niedzielę po nabożeństwie (godz. 10.00).
Poniżej film, na którym Autorka wystawy i jednocześnie kurator Biblioteki „Etos”, p. Maria Drapella, zaprasza na wystawę: