W niedzielę 5 czerwca ks. bp Marcin Hintz wziął udziału w debacie poświęconej religii w ramach STREFY SPOŁECZNEJ zorganizowanej w ramach gdańskiego Święta Wolności i Praw Obywatelskich.
Święto Wolności i Praw Obywatelskich w tym roku w Gdańsku odbywało się w sobotę i niedzielę, 4-5 czerwca. Była to już czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia częściowo wolnych wyborów do parlamentu w czerwcu 1989 r. W ramach obchodów 33. rocznicy wyborów czerwcowych przy Europejskim Centrum Solidarności stanęła Strefa Społeczna. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „GDAŃSK MIASTEM RÓWNOŚCI”.
W Strefie Społecznej, które miasto Gdańsk przygotowało we współpracy z Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi, omawiane były najważniejsze problemy dotykające współczesne społeczeństwo. Strefa Społeczna jest nie tylko przestrzenią do dyskusji, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami. Jej celem jest zbudowanie wspólnoty obywatelskiej.
W Strefie Społecznej odbyło się łącznie kilkanaście spotkań i debat. Wiodącą tematyką była w tym roku dyskryminacja i wykluczenie społeczne, np. z uwagi na wiek, płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, pochodzenie społeczne i etniczne, zdrowie psychiczne oraz religię/wyznanie.
W debacie poświęconej właśnie religii, zatytułowanej Religie. Jestem otwarty/a, ale…, wziął udział ks. bp. prof. Marcin Hintz – biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gdańsku-Sopocie. W dyskusji brali także udział: Susanna Izzetdinova, Jarosław Lipszyc, Maja Jaszewska oraz Tomasz Terlikowski, a całość poprowadził dr Krzysztof Ulanowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
W województwie pomorskim działa ponad 30 Kościołów i związków wyznaniowych. Wolność sumienia i wyznania gwarantuje nam konstytucja. W ramach tej wolności możemy przyjąć i swobodnie wyrażać zarówno światopogląd religijny, jak i świecki. Prawo to przysługuje każdej osobie. Nasza wolność oznacza zatem także poszanowanie innych wspólnot oraz stworzenie przestrzeni dla różnych tradycji i idei. Uczestnicy debaty rozmawiali o tolerancji wobec innych religii i wyznań.
STREFA SPOŁECZNA – unikatowa w skali Polski przestrzeń spotkania osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych – pierwszy raz powstała na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności i Solidarności, zorganizowanym z okazji 40 rocznicy wyborów 4 czerwca (2019). Wspólny czas uczestnicy wydarzenia spożytkowali na: wymianę doświadczeń, prezentację inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce oraz za granicą. Aktywiści spotkali się z obywatelkami i obywatelami podczas publicznych debat i indywidualnych spotkań. Celem nadrzędnym była prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule. Organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, aktywistki i aktywistów odwiedziło wówczas 40 tys. ludzi. Udział zapowiedziała niemal 100 organizacji pozarządowych z całej Polski.