W środowy wieczór 12 marca w sopocki kościół Zbawiciela wypełnił się ludźmi, którzy z inicjatywy p. Iwony Hintz wraz z Kołem Pań funkcjonującym przy naszej Parafii wspólnie chcieli łączyć się w modlitwie w ramach Światowego Dnia Modlitwy – ekumenicznej inicjatywy kobiet odbywającej się co roku na początku marca. W tym roku liturgię przygotowały chrześcijanki z Wysp Cooka, które na hasło wybrały słowa „Cudownie cię stworzyłem”.
Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku na początku marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie.
Liturgię i inne materiały za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Wysp Cooka. Na hasło przewodnie wybrały słowa „Cudownie cię stworzyłem” zaczerpnięte z Psalmu 139.
„Kia orana!” – od poznania tych słów rozpoczęło się środowe nabożeństwo w sopockim kościele Zbawiciela. To maoryskie pozdrowienie, znaczące „Obyś żył długo i dobrze”, ale też „Obyś świecił jak słońce” albo „Obyś tańczył z falami” wielokrotnie powtarzane było w czasie tegorocznej liturgii.
Podczas nabożeństwa czytane były świadectwa kobiet z Wysp Cooka dotyczące ważnych spraw społecznych tego kraju: pandemii COVID-19, zachowania rodzimej kultury czy dostępności do opieki zdrowotnej. W modlitwach m.in. dziękowano Bogu za pomoc w kryzysach i za kobiety zaangażowane dziś i w przeszłości w Światowy Dzień Modlitwy. Proszono też o przebaczenie za liczne grzechy, w tym przeciwko bliźnim i środowisku naturalnemu. „Boże Mądrości, modlimy się za przywódców w naszym świecie. Pokieruj ich sercami i umysłami, aby uczciwie podejmowali decyzje. Zainspiruj ich i obdarz roztropnością, aby poprowadzili nasz świat w kierunku jedności i pokoju” – brzmiała jedna z intencji modlitewnych. Te elementy liturgii były przeplatane wspólnym śpiewem pieśni, a kazanie wygłosiła dr Iwona Baraniec – z wykształcenia teolog ewangelicka, biblistka i nauczycielka języków obcych, obecnie pracująca w Fundacji Światowej Federacji Luterańskiej w Polsce przy organizacji pomocy uchodźcom z Ukrainy. W kazaniu mieliśmy możliwość zagłębić się w słowa Psalmu 139 a także jeszcze bardziej poznać wyzwania, z którymi muszą się mierzyć mieszkańcy Wysp Cooka.
Po zakończeniu nabożeństwa w Sali Debory można było wymienić się doświadczeniami przy kawie i ciastach, również przygotowanych przez Panie naszej Parafii zaangażowane w stworzenie tego wyjątkowego nabożeństwa.
Z tego miejsca chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej wspólnej modlitwy. A jeśli nie mogliście być obecni w naszym kościele albo chcielibyście przeżyć to nabożeństwo jeszcze raz to znajdziecie je na naszym kanale na portalu YouTube klikając w ten link.

