Trójmiejska parafia oprócz niedzielnych i środowych nabożeństw prowadzi działalność na wielu polach, organizując spotkania skupiające zainteresowanych wiernych. Na plebanii regularnie odbywają się: lekcje religii dla różnych grup wiekowych, studia biblijne, próby chóru parafialnego, spotkanie młodzieżowe, spotkania koła pań, spotkania z osobami zainteresowanymi protestantyzmem oraz spotkania gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, na których wygłaszane są prelekcje o tematyce historycznej, teologicznej i filozoficznej. Dla ciekawych życia i świata organizowane są prezentacje z innych dziedzin – opowieści o podróżach, sztuce i kulinariach. W parafialnej bibliotece „Etos”, która mieści się na emporze kościoła Zbawiciela cykliczne przygotowywane są wystawy historyczno-literackie, a w Sali Debory kilka razy w roku otwierane są wystawy sztuki.
W życiu ewangelików wielką rolę odgrywa muzyka, dlatego też w kościele Zbawiciela często odbywają się występy parafialnego chóru „Gloria Dei”, a także koncerty muzyki wokalnej i instrumentalnej w ramach festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn oraz festiwalu chóralnego „Mundus Cantat”. W okresie wakacyjnym parafianie oraz mieszkańcy Sopotu mogą cieszyć się koncertami z cyklu „Ewangelickie Poranki Muzyczne”. W ubiegłym roku została wydana płyta Aleksandra Przeradowskiego, który na organach kościoła Zbawiciela wykonał utwory J.S. Bacha, G.F. Haendla, H. Purcella i S. Moniuszki. Każdego roku Parafia uczestniczy w „Europejskiej Nocy Muzeów”. Tego majowego dnia kościół Zbawiciela jest otwarty dla zwiedzających, a na wszystkich gości czeka bogaty program, którego główne punkty stanowią zwiedzanie kościoła, prezentacja wiedzy o wierze ewangelickiej oraz koncert.
Sopocka parafia utrzymuje kontakty partnerskie z ewangelikami w Niemczech i Szwecji, a ich owocem są liczne spotkania, wymiany i współudział w ważnych momentach dla obu wspólnot. Wspólnota sopockich ewangelików organizuje akcje charytatywne i zbiórki dla potrzebujących – co roku w okresie przedświątecznym trójmiejscy parafianie aktywnie włączają się do prowadzonej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP akcji „Prezent pod choinkę”, kupując prezenty dla dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Wraz z kościołami rzymsko-katolickim i prawosławnym prowadzone są ekumeniczne akcje kościelnych organizacji charytatywnych „Skarbonka diakonijna” oraz „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Aktywność parafian skupia się także na organizowaniu wycieczek rowerowych, wyjazdów rekreacyjnych, kiermaszy oraz spotkań i zabaw świątecznych dla dzieci i młodzieży.