Dnia 14 czerwca, po niedzielnym nabożeństwie w kościele Zbawiciela w Sopocie, uroczyście została otworzona nowa wystawa w parafialnej bibliotece „Etos” poświęcona zmarłemu 29 maja br. pisarzowi, śp. Jerzemu Pilchowi, naszemu współwyznawcy rodem z Wisły.
Wystawę zatytułowaną JERZY PILCH (1952-2020) – AD MEMORIAM przygotowała p. Maria Drapella – kurator parafialnej biblioteki. Na otwarciu wystawy gościł m.in. gdański pisarz Paweł Huelle, który podzielił się swoją refleksją na temat Jerzego Pilcha.
Szczegółowa relacja z otwarcia wystawy autorstwa prof. Mieczysława Ronkowskiego ukaże się już wkrótce. Prof. Ronkowski jest również autorem zdjęć.
Poniżej zamieszczamy informacje o wystawie przygotowane przez Autorkę:
M. Drapella, [O wystawie nt. Pilcha słów kilka….]
Motto wystawy: „MAM ZA SOBĄ EWANGELICKI KOSMOS… ( w pełnym brzmieniu: Nie mam za sobą małej ewangelickiej ojczyzny. Mam za sobą ewangelicki kosmos i to kosmos w najdokładniejszym tego słowa znaczeniu…) zostało zaczerpnięte z eseju „Moja tożsamość ewangelicka”, który Jerzy Pilch wygłosił podczas VI Forum Ewangelickiego w Łodzi (1999).
Wystawa składa się z dwóch części, które można by zatytułować „Słowa Jerzego Pilcha” i „Słowa o Jerzym Pilchu”.
W części pierwszej zgromadzono wszystkie publikacje książkowe Autora, a na planszach zaprezentowano cytaty, których treścią jest wieloaspektowe „Pilchowe” rozumienie ewangelicyzmu i Jego ewangelickiej tożsamości, a także informacje o wszystkich nagrodach, jakimi Jerzy Pilch został uhonorowany.
Z kolei w części drugiej na planszach zaprezentowano wypowiedzi polskich pisarzy, ludzi kultury i sztuki, które ukazały się po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Pisarza (m.in. Pawła Huellego, Stefana Chwina, Jerzego Stuhra, Jacka Dehnela), jak również sympatyczny poradnik z portalu „czytajpl.pl”: „Jerzy Pilch. Jak zacząć czytać”. Ponadto w tej części znalazł się obszerny wybór artykułów poświęconych Jego twórczości – od naukowych po różnego gatunku publicystykę – a także pełna bibliografia podmiotowa i przedmiotowa. Wyeksponowano też publikacje współwyznawców Pisarza, zamieszczone m.in. w „Gdańskim Roczniku Ewangelickim”, „Ewangeliku” , dwutygodniku „artPAPIER”, Materiałach z Forów Ewangelickich oraz artykuły wspomnieniowe, które ukazały się po śmierci Pisarza (w tym artykuł bpa Jerzego Samca i kazanie wygłoszone przez ks. Wojciecha Rudkowskiego podczas pogrzebu Jerzego Pilcha). Znalazło się także miejsce na „kącik rodzinny”, poświęcony p. Wandzie Pilch i p. Władysławowi Pilchowi – rodzicom Pisarza oraz „kobietom Jego życia” – córce i obu żonom.
W gablotach umieszczono fotografie dokumentujące bieg życia Jerzego Pilcha – dzieciństwo w Wiśle, pobyt w Krakowie, w Warszawie, powroty do Wisły, spotkania autorskie i pożegnanie w Kielcach. Dwie fotografie przedstawiają pobyt Jerzego Pilcha w Gdyni – z wakacji w 1961 roku i z festiwalu Miasto Słowa, na którym gościł w 2018 roku.
Na wystawie dominuje kolor żółty – ulubiony kolor literacki Jerzego Pilcha: „żółty szalik”, „żółte światło”, „żółte okładki” zeszytów w linie, w których pisał, „żółta sukienka” dziewczyny, która zafascynowała narratora „Miasta utrapienia”.
Dla zwiedzających wystawę przygotowano upominki – karnety ze słowami Jerzego Pilcha na temat ewangelicyzmu oraz jednostronicowy biogram.
W klimat tej wystawy może wprowadzić cytat z recenzji „Pociągu do życia wiecznego”, opublikowanej w Gdańskim Roczniku Ewangelickim w 2007 roku:
„[…] nie jest Jerzy Pilch ani ckliwym apologetą, ani kronikarzem, ani „złym ptrakiem” luterskiej Wisły. Po prostu – to znakomity pisarz o temperamencie prowokatora. Jest jednak faktem niezaprzeczalnym, że stał się on noles volens popularyzatorem wiedzy o ewangelikach i ewangelicyzmie Ziemi Cieszyńskiej. (A innych literackich popularyzatorów – nie mówiąc o choćby zbliżonej skali talentu i sile oddziaływania – nie ma. Więcej – dla wielu czytelników jest informatorem jedynym. Czytajmy Pilcha!”.