Kościoły ewangelickie, w niedzielę po święcie Archanioła Michała (29 września), obchodzą Dziękczynne Święto Żniw, które przypomina nam o bliskim związku człowieka z naturą, a przede wszystkim o wdzięczności, jaką człowiek winien jest Bogu za całe Stworzenie.
W dniu tym przypomina się również o tym, że człowiek jako część Bożego Stworzenia powołany jest do ochrony środowiska naturalnego, co wobec klęski ekologicznej w wielu rejonach świata, jest wciąż aktualnym wezwaniem do odpowiedzialności za zachowanie Stworzenia.
Dziękczynne Święto Żniw, zwane w Kościele luterańskim popularnie Świętem Żniw, kieruje uwagę wiernych w stronę wdzięczności za codzienny chleb, który otrzymujemy z łaskawej ręki Boga, przypominając jednocześnie o diakonijnym (służebnym) posłannictwie wyznawców Chrystusa, powołanych do pracy na rzecz bliźniego – bowiem nasza wdzięczność powinna się objawiać w praktyce poprzez umiejętność dzielenia się darami, które otrzymujemy.
Refleksja o ludzkiej solidarności, sprzeciw wobec materializmu oraz opowiedzenie się za współczuciem i działaniem stoi w centrum Święta Żniw. Dziękczynne Święto Żniw to także dziękczynienie za to wszystko, co otrzymujemy z ręki Boga i zachęca do okazywania miłości i miłosierdzia potrzebującym.
Do liturgicznych tradycji Dziękczynnego Święta Żniw należy przyozdabianie kościołów i ołtarza darami natury (kwiaty, warzywa, owoce). Na ołtarzu kładziony jest często również symboliczny bochenek chleba.
Zapraszamy na świąteczne nabożeństwo do kościoła Zbawiciela w Sopocie 4 października 2020 o godz. 9.30.