Jak co roku, w 1. Niedzielę Pasyjną, rozpoczęła się ekumeniczna akcja charytatywna „Skarbonka Diakonijna”, którą Diakonia Polska prowadzi z organizacjami pomocowymi innych Kościołów – Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. W kampanii zachęcamy wszystkich do ograniczenia codziennych przyjemności w czasie pasyjnym i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do diakonijnych skarbonek, które zostaną przekazane na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących.
Ze względu na ciągle obowiązujące epidemiczne obostrzenia i związane z tym ograniczone możliwości stacjonarnego uczestniczenia w nabożeństwach przez wszystkich parafian, w tym roku wraz z tradycyjnymi, małymi skarbonkami, do parafii przesłane zostały także większe pudełka skarbonek. Do nich można składać swoje ofiary w kościele, bezpośrednio po nabożeństwie. Alternatywnie możliwe jest wsparcie za pośrednictwem przelewu bankowego, bądź z wykorzystaniem usługi dotpay. Prosimy o zaznaczenie w tytule przelewu „Skarbonka diakonijna 2021”.
Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi „Czas miłosierdzia”. Zarówno idea, jak i hasło akcji, mają swoje szczególne znaczenie w sytuacji pandemii. Jest to bowiem czas, w którym musimy zrezygnować z wielu rzeczy, ale jednocześnie na nowo definiujemy to, co jest w życiu ważne i w co warto angażować swoją energię i swoje środki. Możemy ograniczać swoją konsumpcję i wspierać tych, którzy potrzebują pomocy. W ten sposób okazujemy nasze miłosierdzie.
Zebrane środki w ramach akcji „Skarbonka Diakonijna” zostaną przekazane na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Będziemy także kontynuować pomoc osobom dotkniętym skutkami pandemii, zwracając uwagę zarówno na ochronę zdrowia i życia, jak i dostrzegalne wykluczenie cyfrowe dzieci, rodzin i osób starszych.
Nawet najmniejszy dar złożony do diakonijnej skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.
Po tym wszyscy poznają, że jesteście Moimi uczniami, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13,35)