W sobotę 25 czerwca w Łęgowie miała miejsce uroczystość wręczenia nagrody „Człowiek Pojednania i Pokoju 2022”. Nagroda Człowiek Pojednania i Pokoju jest przyznawana od 2013 roku. Jej adresatami są osoby, które, reprezentując różne środowiska, cieszą się szacunkiem ponad podziałami i kierują się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, żydów i muzułmanów. W uroczystości brał udział m.in. ks. bp Marcin Hintz, który jest również członkiem kapituły nagrody.
W skład ekumenicznej kapituły, oprócz zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej i proboszcza trójmiejskiej parafii, ks. bp. Marcina Hintza, wchodzą: abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz gdańskiej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prof. Grażyna Świątecka, kardiolog, twórczyni gdańskiego Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”, dama Orderu Orła Białego, Jakub Szadaj, działacz opozycyjny i antykomunistyczny w okresie PRL, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w RP, prof. Selim Chazbijewicz, współzałożyciel Związku Tatarów Polskich i ambasador w Kazachstanie.
W tym roku wyróżnieniem został uhonorowany Kardynał Fernando Filoni, wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, a wcześniej m.in. nuncjusz apostolski w Iraku i Jordanii w latach 2001–2006, nuncjusz apostolski na Filipinach w latach 2006–2007, a także prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2011–2019. - Kierując się chrześcijańskimi motywacjami, nauczaniem papieży i swoim sumieniem, wyciąga rękę ku człowiekowi w potrzebie, nie zważając na jego kulturę, pochodzenie, rasę czy wyznawaną religię – mówił w laudacji abp Tadeusz Wojda. – Działalność i nauczanie kard. Filoniego zawsze były nacechowane mocnym przesłaniem związanym z potrzebą pokoju, dialogu, pojednania, wzajemnego szacunku i respektu oraz pokojowego współżycia międzyludzkiego. Swoją postawą starał się ukazywać, na czym w praktyce polega Jezusowa miłość względem drugiego człowieka. Ta postawa szczególnie wybrzmiała podczas jego pobytu w ogarniętym wojną Iraku – zaznaczył gdański metropolita.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. św. Mikołaja w Łęgowie wspólną modlitwą ekumeniczną o pokój na świecie. Dalsza ceremonia odbyła się w hali sportowo-widowiskowej parafialnego oratorium. Rozpoczęto odegraniem hymnów państwowych: Włoch oraz Polski. Następnie abp Tadeusz Wojda wygłosił przygotowaną laudację na cześć laureata, a przedstawiciele kapituły wręczyli kard. Fernando Filoniemu wyróżnienie. Całość uroczystości uświetnił koncert maestro Konstantego Kulki wraz z „Capellą Gedanensis”. Goście wysłuchali Cztery pory roku Antonio Vivaldiego.
Dotychczas wyróżnienie otrzymali m.in.: Adam Daniel Rotfeld, Johannes Goedeke, Chiara Anguissola d’Alto i Giuseppe Petochi, Jerzy Buzek, Krzysztof Zanussi czy Jakub Błaszczykowski.