W sobotę 11 marca w Warszawie odbywał się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam reprezentantów naszej Parafii, którym udało się dotrzeć tego etapu radząc sobie na poziomie parafialnym i diecezjalnym z podchwytliwymi pytaniami dotyczącymi „Świadectwa Jana”.
Dla 3-osobowej grupy naszych reprezentantów składającej się z Mikołaja Gantnera, Mai Bober i Joanny Mielczarek wyjazd do Warszawy rozpoczął się już w piątkowe popołudnie. Wraz z rodzicami i ze swoim opiekunem ks. Grzegorzem Frydą spotkali się w sopockiej plebanii, gdzie Proboszcz bp Marcin Hintz udzielił im błogosławieństwa, a następnie wyruszyli na pociąg, który zawiózł ich do Warszawy.
Po dotarciu do stolicy naszego kraju z 48 minutowym opóźnieniem i zrobieniu zakupów spożywczych nasza młodzież dotarła do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego, która od tego momentu stała się ich bazą noclegową.
Rano po własnoręcznie przygotowanym śniadaniu nasza młodzież wyruszyła do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie w auli czekało ich wyzwanie, dla którego przyjechali do Warszawy. Na miejscu zostali powitani przez mgr Elżbietę Byrtek oraz ks. dr Dariusza Chwastka, którzy byli odpowiedzialni za przeprowadzenie finału w Warszawie (w tym samym czasie finał odbywał się również w Bielsku-Białej). Po modlitwie o błogosławieństwo i pomyślne poradzenie sobie z finałowymi pytaniami uczestnicy konkursu rozpoczęli zmagania. Zagadnienia pojawiające się w na tym etapie w ocenie obecnych w Warszawie katechetów wydawały się być bardzo trudne, jednak sami konkursowicze mieli na ten temat inne zdanie i sprawiali wrażenie zadowolonych. Po 45 minutowych zmaganiach z Ewangelią i Listami autorstwa apostoła Jana uczestnicy oraz ich opiekuni i rodzice zgromadzili się wspólnie w auli Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie poznali garść statystyk dotyczących finału – np. że znajdują się w elitarnej grupie 103 osób, które przebrnęły poprzednie etapy. Oprócz tego wszyscy mogli usłyszeć wspomnienia st. teol. Weroniki Krauze oraz ks. Arkadiusza Raszki, w których dzielili się z obecnymi swoimi doświadczeniami z konkursami biblijnymi oraz tym, co udało im się zyskać dzięki nim. Wszystkich poinformowano również, że wyniki finału 16. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” po sprawdzeniu przez komisję zostaną opublikowane do 30 marca (na stronie www.zwiastun.pl/ogolnopolski-konkurs-biblijny).
Po zakończeniu konkursu nasi wykończeni reprezentanci wybrali się na obiad, po którym zaplanowany był spacer po warszawskiej starówce. Jednak tego dnia pogoda była bardzo nieprzychylna – pojawił się duży wiatr oraz zamieć śnieżna. Dlatego zwiedzanie, które miało odbyć się pieszo zostało zrealizowane przez okno autobusu miejskiego podążającego Krakowskim Przedmieściem.
Po chwilowej przerwie w bazie noclegowej, w czasie której uczestnicy mogli odpocząć po pełnej wrażeń pierwszej części dnia pogoda się poprawiła i ponownie udało się wyruszyć na spacer. Tym razem udało się zahaczyć o Łazienki Królewskie, zobaczyć z zewnątrz Kancelarię Premiera, budunek Sejmu RP oraz charakterystyczną palmę na Rondzie de Gaule’a. Ciekawym miejscem, do którego naszej młodzieży udało się dotrzeć była Niewidzialna Wystawa – muzeum, w którym człowiek podczas zwiedzania nagle musi wyostrzyć swoje zmysły, ponieważ na godzinę staje się niewidomy. Po pełnym wrażeń czasie w muzeum nadszedł czas na podziwianie nocnej Warszawy. Nie obyło się bez zahaczenia o znane w całej Polsce centrum handlowe Złote Tarasy, gdzie grupa zjadła obiecane wcześniej lody.
Następnie korzystając z dużo lepszej pogody młodzież wybrała się na spacer pod Grób Nieznanego Żołnierza, skąd widać ewangelicki kościół Świętej Trójcy z charakterystyczną kopułą. Obowiązkowo pojawiło się wspólne zdjęcie pod Pałacem Prezydenckim, a także spacer pięknie oświetloną starówką z Zamkiem Królewskim, kolumną Zygmunta, syrenką stojąca na środku Rynku Starego Miasta, pomnikiem Małego Powstańca czy charakterystycznym pomnikiem Powstania Warszawskiego pod Sądem Najwyższym. Nie zabrakło również sprawdzenia, czy siedziba Biskupa Kościoła w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej wciąż stoi i ma się dobrze.
Po takiej wieczornej wyciecze zmęczeni trójmiejscy turyści wrócili do warszawskiej parafii, gdzie przygotowali kolację. Po niej zaczęły się planszówkowe rozgrywki trwające do późnych godzin nocnych.
W niedzielny poranek po przygotowaniu i zjedzeniu śniadania trójmiejska grupa wzięła udział w nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosiła ks. Wiktoria Matloch, co dla niektórych było również ciekawym doświadczeniem. Po nabożeństwie i obowiązkowej wizycie w parafialnej kawiarence trzeba było się spakować i ruszać w kierunku pociągu, po drodze jeszcze „zaliczając” szybki obiad.
Z wypowiedzi naszych finalistów można odnieść wrażenie, że wyjazd do Warszawy na konkurs (ale nie tylko) był dla nich wielkim przeżyciem i wspaniale spędzonym czasem. A My jako społeczność trójmiejskich ewangelików możemy być z nich dumni, ponieważ niewiele Parafii może się poszczycić obecnością aż 3 reprezentantów na tym etapie „Soli Scriptury”. Kolejna edycja już jesienią i z pewnością nasza młodzież ponownie będzie próbowała powtórzyć tegoroczne sukcesy. Tymczasem z niecierpliwością oczekujemy na wyniki, o których oczywiście Was poinformujemy!














