We wtorek 7 maja w Sopocie i Gdańsku odbyły się pierwsze powyborcze obrady Rady Miejskiej w Sopocie i Gdańsku. Miały one charakter iście uroczysty.
Pierwsza sesja Rady Miasta Sopotu roczoczęła się w sopockim ratuszu o godz. 10.00. Podczas obrad wybrani na nową kadencję radcy miejscy złożyli ślubowanie, a Magdalena Czarzyńska-Jachim została zaprzysiężona jako nowa Prezydentka Miasta Sopotu. Wybrano także wiceprezydentów oraz nową przewodniczącą sopockie rady. Na uroczystej sesji Rady Miasta obecny był także Proboszcz naszej parafii, bp Marcin Hintz.
Tego samego dnia o godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się modlitwa międzyreligijna za władze miasta. Obecni w świątyni przedstawiciele różnych wyznań i religii modlili się wspólnie o dobrobyt dla mieszkańców miasta oraz o mądrość i udzielili błogosławieństwa dla rozpoczynających swoją służbę na rzecz gdańszczan, gdańszczanek i „gdańszczaniątek” przedstawicieli władz Miasta Gdańska. Po zakończeniu modlitwy dokonane zostały wpisy do Księgi Pamiątkowej znajdującej się w tzw. Izbie Radców, czyli przestrzeni gdańskiej Bazyliki Mariackiej, która od już XV wieku mimo, że jest miejscem kościelnym to przeznaczone jest dla władz świeckich, co jest wyjątkowe w skali całego kraju. W przeszłości prowadzone były w niej rozmowy i posiedzenia rady miejskiej, rokowania, załatwiana była korespondencja, przyjmowani emisariusze z innych miast i krajów. Podczas uroczystości w Bazylice Mariackiej naszą Parafię reprezentował ks. Grzegorz Fryda.
Natomiast od godz. 12.00 w Wielkiej Sali Wety w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta odbyła się uroczysta, pierwsza sesja Rady Miasta podczas, której wybrani w demokratycznych wyborach radni oraz Prezydentka Gdańska wraz ze współpracownikami zostali zaprzysiężeni na nową kadencję. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia naszą Parafię reprezentował Proboszcz, bp Marcin Hintz.
Jako luteranie mamy nadzieję, że wciąż będziemy dostrzegalni przez władze miast znajdujących się na terenie naszej Parafii pomagając w uświadamianiu lokalnej społeczności, że ludzie zamieszkujący Trójmiasto i okolice są zróżnicowani wyznaniowo, co może być szansą do wzajemnej nauki tolerancji i otwartości poszerzającej perspektywy.
Zdjęcia: Urząd Miasta Sopot, Gość Gdański (P. Piotrowski), Gdansk.pl (D. Paszliński)